ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

Ev dekorasyonunda perde büyük bir önem taşımaktadır. Stor perde modern duruşuyla son zamanlarda tül perdelere göre daha sık tercih edilmektedir. Sık yıkama gerektirmeyen ve kolay temizleme bilen yapısıyla kullanımı oldukça kolaydır.

İlk zamanlar daha çok ofislerde kullanılmak için tercih edilen stor perdeler artık evlerde de sıkça kullanılmaktadır. Stor perdelerin temizliğinde hiçbir zorluk yoktur. Stor perdeler de çeşitli kumaş türleri kullanılmaktadır. Stor perde kullanışlı çabuk toz tutmasa da belli zamanlarda silinmesi gerekir.

Stor Perdeyi Temizlemek

İlk iş olarak stor perde mekanizmasından ayrılmalıdır. Sonra düz bir zemine serilerek üzerindeki toz elektrikli süpürge yada yumuşak bir fırçayla alınır. Bir kovanın içinde deterjanlı su hazırlanır, bu karışım için çamaşır deterjanı yada bulaşık deterjanı kullanılabilir.

Perdelerin üzeri örtülecek şekilde suya batırılıp 1 saat bekletilir. Sonra yumuşak bir sünger deterjanlı suya batırılıp perdenin üzeri süngerle silinir, temiz suyla ıslatılmış bezle perde durulanır. Yıkama işlemi bittikten sonra perde mekanizmasına geri takılarak cama asılır ve kurutulur. Bu şekilde perdeyi ütülemeye gerek kalmayacaktır.

Stor Perde Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stor perdeler genellikle sert bir yapıya sahiptir. Sert yapısının bozulmaması için çok sıcak su da yıkanmamalıdır. Sıcak suyla yıkanırsa perde zarar görebilir. Stor perde temizlenirken beyazlatıcı, çamaşır suyu, yağ sökücü gibi sert içerikli ürünler kullanılmamalıdır. Bu kimyasallar perdeye zarar verebilir.

Stor perdelerin rulo açma, kapama mekanizması suyla temas ettirilmemelidir, mekanizma paslanabilir.

Zebra Perdeyi Temizlemek

Hem tül hem güneşlik olarak kullanılan zebra perdeler oldukça kullanışlı ve pratiktir. Yapılan kumaşın özelliği sayesinde fazla kirlenmezler ve toz biriktirmeyen iplikten üretilmektedir. Yine de uzun süre temizlenmediği taktirde toz tutmaktadır. Yumuşak uçlu fırça yardımıyla üzerinde ki toz dikkatlice temizlenmelidir.

Zebra perdeyi silmek için alkolsüz ıslak mendil tercih edilmelidir, alkol perdenin renginin açılmasına neden olacağı için alkolsüz ıslak mendil kullanılmalıdır. Zebra perdeyi yıkayarak temizlemek önerilmemektedir, yıkama işlemi zebra perdeye zarar verebilir. Zebra perdenin çok çabuk kirlenmemesi için silme işlemini aksatmadan ayda bir temizlemek gerekir.


Ankara Temizlik: Stor Perde Nasıl Temizlenir?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği