ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

Her bayan evinin pırıl pırıl olmasını ister. Bunun için de düzenli aralıklarla eve genel temizlik yapılır. İlk olarak halı ve parkeler süpürülür. Süpürge başlığının yumuşak uçlu olmasına dikkat edilmelidir. Daha sonra parke temizliğine geçilir.

Parkeleri çok sık silmek doğru değildir. Hafta da bir kez silmek en doğru olanıdır. Parke temizliği için piyasada birçok ürün satılmaktadır. Eğer kimyasal ürünleri kullanmak istemiyorsanız arap sabunu tercih edilebilirsiniz. Bir kovaya su doldurulur, içine bir miktar arap sabunu (sıvı veya jel) eklenerek parkeler silinir. Parkenizin daha parlak ve güzel gözükmesini istiyorsanız bunun için kovaya yarım fincan sirke koyarak siliniz.

Sirkeli suyla silinen parkeler pırıl pırıl parlayacaktır. Parkelerin çizilmemesi için yumuşak bir bez ya da paspas ile silmek gerekir. Aksi takdirde parkeler çizilerek kötü bir görüntüye sebep olur. Bunun için parkeler silinirken özen göstermek gerekir.

Parke temizliğinde dikkat edilmesi gereken diğer konu ise, parkeyi çok ıslak olmayan nemli bir bez ile silmektir. Çünkü suyla fazla temas eden parkeler kabarma yapabilir ve çabuk yıpranmaya neden olur. Parkelerin lekeli kalmasını istemiyorsanız, parkeleri sildikten sonra kuru bir bez yardımıyla kurulamak gerekir.

Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Ahşap zeminler zaman geçtikçe yıpranarak parlaklığını kaybeder. Kullanılan ürünler parke parlaklığının azalmasını engellese de zamanla cila gereği duyulur. Küçük çizikleri olan ve parlaklığını kaybetmiş parkeleri cilalanması için profesyonel kişilere ya da temin ettiğiniz malzemelerle kendiniz yapabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda Batıkent Ankara temizlik firmaları aracılığı ile de hizmet alabilirsiniz.

Cilalama işlemine başlamadan önce parke üzerindeki tozları süpürge yardımıyla temizlemek gerekir. Süpürme işleminin ardından parkede ki lekelerden ve küçük çiziklerden kurtulmak için zımparalama makinesiyle zımparalamak gerekir.

Zımparalama makinesi yapı marketlerden temin edilebilir. Zemini pürüzsüz hale getirdikten sonra cilalama işlemine geçilir. Parke cilası için iki seçenek bulunmaktadır. İlki daha yoğun kıvamlı macun cilalar, diğeri ise sıvı ahşap cilalardır. Cilayı sürmeden özce zeminde toz bulunmamasına ve nemli olmamasına dikkat ederek cilayı sürmeniz gerekir. Sürdükten sonra üzerinde gezinmeden iki gün kurumasını bekleyin. Cila kuruduktan sonra odayı havalandırın.


Ankara Temizlik: Parke Temizliği Nasıl Yapılır?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği