ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Her evde rahatlıkla bulunabilen malzemeler arasında yer alan mumlar, genellikle doğum günü pastaları, ev dekorasyonu veya elektrik kesintisi durumuna karşı bulunmaktadır. Evlerimize hoş bir hava katmak amacıyla da kullanabileceğiniz bu mumlar, bazı durumlarda yanlışlıkla devrilmekte ve mobil, masa örtüsü, kıyafet veya cam yüzeylere akabilmektedir. Oldukça fazla sayıda yaşanan bu kaza durumu sonrasında ortadan kaldırılmak istenen mum lekeleri, basit birkaç yöntem ile rahatlıkla giderilebilmektedir.

Mum lekelerini birkaç aşamada sizlerde rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için ilk olarak mumun kurumasını beklemeli, daha sonra ise mum lekesini kazımalı veya sıyırmalısınız. Bunun yanı sıra ütü veya farklı ısıtıcılar yardımıyla mumu tekrar eriterek de bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ayrıca suya batırarak veya yıkayarak da ortadan kaldırabileceğiniz mum lekeleri, döküldüğü alana göre farklı şekillerde temizlenebilmektedir. Mum lekelerini temizlemek için unutmamanız gereken tek şey mum lekelerine sıcakken müdahale edilmeyeceğidir.

Mum Lekelerini Döküldüğü Bölgeye Uygun Olarak Temizleyin

En fazla olarak masa örtüsü, kumaş veya giysilerinize dökülme ihtimali bulunan mum lekelenmelerini ortadan kaldırabilmek için ilk olarak bu lekelerin donmasını beklemeniz gerekmektedir. Kendi imkanlarınızda soğuk su torbası veya buz yardımıyla da hızlandırabileceğiniz bu süreç sonrasında ucu keskin olmayan bir cisim yardımıyla mum lekelerini ortadan kaldırabilirsiniz. Örneğin bir spatula yardımı ile kazıyabileceğiniz mum lekelerini rahatlıkla bu işlemler ile giderebilirsiniz. Giysilerinize dökülen ve yıkanması sıkıntılı olan mum lekeleri için ise kuru temizleme yardımı alarak kurtulabilirsiniz.

Mobilya veya masa gibi ev eşyalarınıza dökülen mum lekelerini, malzemelerinize zarar vermeyecek şekilde kazımalı ve temiz bir bez yardımıyla silmelisiniz. Mum lekelerinde kalan yağlı yapıyı ise kolonya yardımıyla silerek ortadan kaldırabilirsiniz. Parke veya seramik yüzeylerde de uygulayabileceğiniz bu işlemler için, mumun katılaşmasını beklemeyi unutmamalısınız.

Ayna veya cam eşyalarınıza damlayan mum parçalarını ortadan kaldırmak için mum tabakasının donmasını beklemelisiniz. Soğuk uygulayarak hızlandırabileceğiniz bu reaksiyon sonrasında, mum lekelerini cam ve aynayı çizmeyecek şekilde kazıyarak ortadan kaldırabilirsiniz. Cam ve ayna gibi yüzeylerde ufak tefek mum parçalarının kalması durumunda ise bu malzemeleri sabunlu su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.


Ankara Temizlik: Mum Lekesi Nasıl Çıkar?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği