ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Moka Pot Nasıl Temizlenir?

Evde kahve yapabileceğiniz kahve setine verilen ad olan Moka Pot, özellikle İtalya’da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Dışarıdan bir sürahiyi andıran bu ürünün alt, orta ve üst bölümü bulunmaktadır. Orta bölüme çekilmiş kahve, alt bölümüne ise su koyabileceğiniz bu moka pot, ocak üzerinden cezveye benzer bir şekilde kısık ateşte kaynatılmaktadır. Gün içerisinde çok kahve içen veya sabahları kahve içmeden ayılmayan biriyseniz, bu ürün ile sizlerde gerçek kahvenin tadına varabilirsiniz.

Oldukça portatif bir şekilde kullanılabilen ve rahatlıkla taşınabilen moka pot’lar, artık birçok ülkede aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Farklı çeşitlerde boyları ve farklı malzeme üretimleri ile kullanabileceğiniz moka pot’lar, temizliği konusunda insanların kafasında soru işareti bırakmaktadır. Oldukça kısa sürede hijyenik bir şekilde temizlenebilen bu ürünü kullanırken, su haznesini çok doldurmamalı ve kahve kısmına da aşırı kahve koymamaya dikkat edilmelidir.

Moka Pot Temizleme Önerileri

Geleneksel kahve pişirme ürünleri arasında yer alan moka pot temizliğinde ilk olarak bilmeniz gereken şey bu ürünü bulaşık makinesinde yıkamamanızın gerektiğidir. Bunun nedeni ise bulaşık makinesinde yıkanan ürünlerde bir süre sonra oksitlenme meydana gelmekte ve buda kahve tadını bozmaktadır.

Ayrıca bu ürünü temizlerken sert fırça ve bulaşık teli kullanmamaya da özen göstermelisiniz. Moka pot temizliği yaparken herhangi bir şekilde deterjan veya türevlerini kullanmamanız önerilmektedir. Kahve tadını bozabileceği için önerilmeyen bu uygulamanın yanı sıra sadece su ve yumuşak bir bez yardımı ile moka pot temizliği yapabilirsiniz.

Moka pot temizliği yaparken, eğer ki bu ürünü uzun süre kullanmadıysanız karbonattan yardım alabilirsiniz. Genel temizlik yapmanıza da olanak sağlayan bu ürünü kullanırken, su koyduğunuz hazneye su ile karbonat karışımını eklemelisiniz. Bir süre beklettikten sonra sünger yardımı ile temizlemelisiniz.

Üst ve orta bölmeyi de karbonatlı su yardımı ile temizleyebilirsiniz. Her kahve sonrasında posayı döktükten sonra su ile durulayarak ara temizliğinizi yapabilir, bu sayede paslanmak ve kahve tadını bastırmadan sağlıklı bir temizlik yapabilirsiniz. Moka pot temizliği sonrasında parçaları birleştirirken kurumasına özen göstermeyi unutmayın.


Ankara Temizlik: Moka Pot Nasıl Temizlenir?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği