ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Lavabodan Gelen Kötü Kokulardan Kurtulmak

Lavabodan Gelen Kötü Kokulardan Kurtulmak

Lavabolardan gelen ağır kokular ev hayatınızı çekilmez hale getirebilir. Hele bir de mutfakta çok vakit geçiren ve geçirdiği vakitten keyif alan biri iseniz tüm hevesiniz kaçabilir. Lavabo kokularının altında pek çok sebep olabilir. En bilinen neden ise tıkanık lavabolardır.

Tıkanmış lavabo kötü kokuların anasıdır denilebilir. Yemek artıkları ve diğer atıklar tıkanan lavaboda gün geçtikçe daha fazla birikir ve gelen kokunun daha da ağırlaşmasına neden olur.

Bununla birlikte genel bir kanalizasyon problemi de olabilir. Binanın atık su giderinde ya da bulunduğunuz sokağın kanalizasyon sistemindeki sorunlar sizin lavabo kokusu probleminizin altında yatan sebeplerden olabilir. Sistemsel problemlere profesyonel müdahale gerekir; ama basit problemler için size birkaç öneri sunabiliriz.

Lavabonun Genel Temizliği

Tıkanmış bir lavabo ile karşılaşmak istemiyorsanız önleminizi baştan almalısınız.

Yemek artıkları, çay posası, yağ artıklarını kesinlikle lavabonuzda bırakmayın. İri parçalar halindeki atıkları lavabonuzdan göndermeye de çalışmayın.

Bunun için bir lavabo süzgeci kullanabilirsiniz. Bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra lavabonuzu da mutlaka temizleyin.

Kaynar Su İle Müdahale

Basit tıkanıklıklar için kaynar su can kurtarandır. Bol miktardaki kaynar suyu lavabonuza zaman zaman dökerek basit tıkanıklıkları açabilirsiniz. Ağır ağır döktüğünüz kaynar su, lavabonuzun gider borularındaki yağları da sökecektir.

Doğal Karışım İle Lavabo Açma

Kaynar su ile istediğiniz sonucu alamadı iseniz çok bilenen bir karışımı hazırlayabilirsiniz. Üstelik bunun için evinizde bulunan malzemeleri kullanacaksınız.

Bir miktar karbonatı lavabo giderinize dökün ve üzerine biraz sirke ilave edin. Lavabonuzdan köpük geliyorsa doğru yoldasınız demektir. Yeterince karbonat ve sirke kullandıktan sonra bolca kaynar su dökerek lavabonuzu açabilirsiniz.

Gider Borularının Temizlenmesi

Tüm müdahalelere rağmen istediğiniz sonucu alamadı iseniz ellerinizi kirletmenin zamanı gelmiş demektir. Ellerinizi değil de eldivenlerinizi kirletmeniz daha akıllıca olacaktır.

Bulaşık eldivenlerini ellerinize geçirdikten sonra lavabonuzun altına bir kova benzeri derin, kullanılmayan bir kap yerleştirin. Lavabonuzun gider bağlantısını yerinden çıkarın.

Çıkardığınız ve lavabodan ayırdığınız boruların içini detaylı bir şekilde temizleyin. Gözle görülür biçimde yapışmış atıklar varsa bunları, bir daha kullanmayı düşünmediğiniz bir diş fırçası ile temizleyebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen kötü kokular geçmedi ise profesyonel destek almayı ihmal etmeyin.


Ankara Temizlik: Lavabodan Gelen Kötü Kokulardan Kurtulmak


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği