ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Lavabodaki Kötü Koku Nasıl Doğal Olarak Temizlenebilir?

Lavabodaki Kötü Koku Nasıl Doğal Olarak Temizlenebilir?

Her gün düzenli şekilde kullanılan mutfak lavaboları, yemek artığı ve gıda çöpleri nedeni ile tıkanabilir ve kötü kokular ortaya çıkabilir. Tüm mutfağa ve ardından eve yayılacak bu kokunun ortadan kaldırılması için mutlak şekilde tıkanmış lavabo açılmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirmek için kimyasal ürünler kullanmak yerine basit ve doğal tarifler ile kötü kokulardan kurtulabilir ve tıkanan lavaboyu açabilirsiniz.

Yemek bulaşıklarını yıkarken, tabak ve tencere gibi eşyalarda kalan yemek artıkları lavabonun gider kısmında birikme yapar. Bu durumda lavabo boruları tıkanır ve sonrasında koku ortaya çıkar.

Temizlik için öncelikle bu artıkları ortadan kaldırmalı ve bu işlem için lavabo içerisine bir süzgeç koymalı veya pompa gibi bir gereç ile lavabo giderini açmalısınız.

Kaynar Su Avantajından Faydalanın

Lavabolarda tıkanma durumları oluştuğunda, basit ve pratik bir çözüm için sıcak su kullanmak avantaj oluşturur.

Ocak veya su ısıtıcı içerisinde kaynattığınız suyu lavaboya yavaş şekilde döktüğünüzde, boruda kalan kalıntılar ilerleyecektir. Bu sayede kötü kokular lavabodan uzaklaşarak, temizlik sağlanacaktır.

Doğal Temizleyici Üçlüsü

Bazen lavaboda net bir temizlik ve kokuları uzaklaştırmak için sadece sıcak su kullanmak yeterli olmayabilir. Bu durumda doğal temizleyici üçlüsü olarak sirke, karbonat ve sıcak su maddelerini birleştirerek, bir deterjan oluşturabilirsiniz.

Öncelikle lavabo süzgeci içerisine bir miktar karbonat döküp üzerine elma sirkesi döktükten sonra bir süre beklemeniz gerekir. Oluşan bu köpürme sonrasında sıcak su takviyesi yapılarak, kalıcı bir çözüm elde edilebilir.

Yapılan tüm bu uygulamalara rağmen net bir çözüm elde edilemediğinde çok daha kesin bir sonuç elde etmek için lavabo borusunun temizlenmesi gerekebilir. Bazen doğal karışımlar veya sadece sıcak su borular içerisindeki tıkanıklıkların giderilmesini sağlamaz.

Bu durumda plastik eldiven kullanarak, lavabonun alt kısmında yer alan deveboynu adı verilen boru sökülür. Bu boru içinden tazyikli su geçirmeniz ile boru içerisindeki tıkanıklık giderilebilir ve koku oluşturan etmenler uzaklaştırılabilir.

Sürekli bir şekilde dikkat göstererek, lavaboda artıkların birikmesini engelleyebilirsiniz. Mutfak temizliğini hassas şekilde yaparak, koku oluşmasını önleyip temiz bir kullanım sağlayabilirsiniz.


Ankara Temizlik: Lavabodaki Kötü Koku Nasıl Doğal Olarak Temizlenebilir?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği