ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Kesme Tahtası Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Kesme Tahtası Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfakta yemek hazırlığı gerçekleştirirken en çok kullanılan malzemelerden biri olan kesme tahtası, tamamen hijyenik bir şekilde temizlenmelidir. Çünkü kesme tahtası üzerinde yapılan yanlış temizlik sonucunda üzerinde ve iç kısmında mikroorganizma birikmesi oluşabilir. Hijyenik bir temizlik sayesinde her zaman sağlıklı temizlik elde edilebilir.

Temizlik konusunda kullanabileceğiniz birçok farklı doğal malzeme bulunuyor. Doğal malzemeler tarafından gerçekleştirilen temizlik sayesinde plastik, cam veya ahşap kesme tahtalarında geçerli bir temizlik oluşturulabilir. Ayrıca iyi bir temizlik yapıldığında, kesme tahtası üzerinde kullanılan bıçak körleşmeden her zaman keskin bir şekilde kullanılabilir.

Kesme tahtasında iyi bir temizlik gerçekleştirilirse, bakteri oluşumu engellenebilir ve gıdalar her zaman sağlıklı şekilde hazırlanabilir. Klasik bir şekilde deterjan veya diğer kimyasal malzemelerin kullanılması ile kesme tahtasında temizlik yapıldığında, zemin hasar görebilir ve daha fazla mikroorganizma birikebilir. Özellikle çapraz bulaşma riskinin önüne geçebilmek adına et ve sebze ürünleri için ayrı ayrı tahta kullanılması gereklidir.

Kesme Tahtasında Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Doğal malzemeler ile kesme tahtası dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmek için kullanılabilecek ilk yöntem limon ve sirke karışımının sağlanmasıdır. Limon ve sirke gibi sitrik asit içeren maddeler bakteri oluşumunu engelleyerek, kesme tahtasında koku birikmesinin de önüne geçer. Soğan ve sarımsak gibi maddeler doğrandıktan sonra limon ve sirke ile tahtayı dezenfekte edebilirsiniz.

Diğer malzeme olarak tuz ve kabartma tozu kullanılmasıyla kesme tahtası parlak ve tertemiz bir hale gelebilir. Ancak sonrasında tahtanın bol su ile durulanması gerekir.

Son bir yöntem olarak tahta üzerinde çizikler çok fazla olduğunda, bakteri birikimi çok yüksek noktaya ulaşacağı için özellikle ahşap tahtalarda zımpara kullanımı ile yüzey tekrar pürüzsüz bir hale getirilebilir.

Kesme tahtası kullanımı sırasında çok uzun yıllar boyunca aynı ürünü kullanmak artık sağlıklı kullanımın önüne geçecektir. Bu nedenle belirli dönemlerde kullandığınız kesme tahtasını değiştirerek, yeni ürünler temin etmemiz gerekir. Plastik ve ahşap tahtalarda çatlaklar ve kırılmalar gibi durumlar oluşturduğunda, sürekli sağlıklı kullanım elde etmek için yeni tahta temin edilmelidir. Her kullanım sonrasında doğru şekilde temizlik gerçekleştirmek ve iyi bir kurulama sağlamak, hijyenik bir kullanım için her zaman önemlidir.


Ankara Temizlik: Kesme Tahtası Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği