ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Gider Boruları Nasıl Temizlenir?

Gider Boruları Nasıl Temizlenir?

Özellikle mutfaklarımızda en fazla karşımıza çıkan sorunlardan birisi olan gider boruları temizliği, zamanla akışkanlık özelliğini yitirmekte ve boru içerisinde tıkanmalara sebep olmaktadır. Yağ ve bunun gibi birçok atık madde ile tıkadığımız bu borular, eğer hızlı bir çözüm üretilmezse ilerleyen süreçte daha büyük sorunlara yol açabilmektedir. Zamanla içerisindeki birikintilerin arttığı mutfak giderleri, tıkanıklığın yanı sıra kötü kokuya da sebep olabilmektedir. Bunun için oldukça kolay temizlik yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlerde gider borularınızı temizlemeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağız.

En fazla mutfak ve banyoda karşımıza çıkan bu sorunu, oldukça kolay ve kısa süreli yöntemler ile temizlemeyebilirsiniz. Basit tıkanıklık ve koku sorunlarını da ortadan kaldırabileceğiniz ilk temizlik yöntemi gider borusuna kabartma tozu ve kaya tuzu karışı eklemektedir. Bunun için çeyrek fincan kadar kaya tuzu ve yarım fincan kabartma tozunu karıştırmanız ve lavabo giderine dökmeniz yeterli.

Bunun yanı sıra ev temizliğinde özellikle doğallık arayan kişilerin çok fazla kullandığı sirke ile de gider borularınızın temizliğini yapabilirsiniz. Bir miktar sirkeyi lavabo giderine dökmeli ve 15-20 dakika beklemelisiniz. Ardından sıcak suyu açmanız ve gider borularınızı durulamanız yeterlidir.

Gider Borusu Temizliğinde Kimyasal ve Pompa Kullanımı

Gider borularının temizlenmesi açısından belki de en etkili yöntemlerden birisi pompa kullanımıdır. Geçmişte özellikle daha fazla kullanılan pompalar, gider borunuzdaki tıkanıklıkları açmak amacıyla kullanabilirsiniz. Lavabonuzun ağzını tam kapatacak şekilde pompanızı koymalı ve ileri-geri çekme hareketleri ile tıkanıklıklarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Pompa kullanımı basit tıkanıklar için kullanılmakta, yoğun ve fazla tıkanıklar için bir çözüme yaramamaktadır. Bu durum genellikle basit tıkanıkların zamanla çoğalması ve sertleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tarz tıkanıklıkları sadece kimyasallar ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Birçok market ve temizlik ürünleri satan yerlerde lavabo açıcı olarak satılan bu kimyasal maddeler, gider sorunlarınızı hızlı ve net bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Bu tarz temizlik yapacaksanız eldiven ve maske kullanmalısınız.

Lavabo açıcı kimyasal kullanımı oldukça basitti. İlk olarak maddeyi gider içerisine dökmeli hemen ardından ise kaynar suyu dökmelisiniz. Sıcak su sonrasında ortaya çıkan havayı solumamaya dikkat etmelisiniz.


Ankara Temizlik: Gider Boruları Nasıl Temizlenir?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği