ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Evde Oluşan Küf Nasıl Yok Edilir?

Evde Oluşan Küf Nasıl Yok Edilir?

Tüm vaktimizi geçirdiğimiz, mutlu olduğumuz, dizayn edebilmek için birbirinden farklı yöntem denediğiniz evinizde size bağlı olmayan nedenlerden ötürü oluşabilecek sorunlardan biri de küf ve rutubet problemidir.

Ofislerde, yazlıklarda, apartmanlarda da ortaya çıkan küf problemi hem koku hem de hoş olmayan görüntüsü dışında solunum yolları hastalarını oldukça olumsuz etkilemektedir.

Küf oluşumuna sebep olan etkenleri yok etmek ve önceden oluşmuş görüntüleri temizlemek için gereken püf noktalar yaşantımızı kolaylaştırıyor.

Küf neden oluşur sorusunun cevabı ise gayet basit bir şekilde açıklanabilmektedir. Tavanların ve duvar yüzeylerinin nemli ve ıslak kalması, tesisatlardan gelen sızıntılar, kötü yalıtım gibi nedenlerden dolayı oluştuğu gibi ortamın sıcaklık farklılıkları nedeniyle duvarların terleme yapması sonucunda küf problemi ortaya çıkabilir. Sıklıkla havalandırılmayan evlerde daha çok rastlanılan küf sorunun tüm evi sarmaması için her mevsimde günlük 2-3 kere veya 15 dakika havalandırmak gereklidir. Bu işlem yapıldıkça küf evin her yerine yayılmayacaktır.

Evdeki Küften Nasıl Kurtuluruz?

Oluşmuş ve eve yayılmış küf görüntüsünü elinizde olan imkanlarla temizlemek için temizlik eldiveni, gözlüğü ve maskesi kullanarak küfün yayıldığı alanı kuru bir mikrofiber bezle silebilirsiniz. Ardından aynı bölgeyi duvar için kullanılan zımpara yardımıyla kazıyıp bir çamaşır suyu veya asit içeren bir leke çıkarıcıyla temizleyebilirsiniz. Bu yapılan işlem en az 10 dakika bekletilmelidir.

Duvar dışında pencere kenarlarında oluşan küfler minik bir fırça yardımıyla alkol sürülüp fırçalanarak çıkartılabilir. Lekeler çıkarıldıktan sonra temizlenen bölgenin kurutma işleminin iyi bir şekilde yapılması gerekir. Bunu kurutma makinesi yardımıyla kolaylıkla yapabilirsiniz. Küf temizlense bile tekrar oluşumunu önlemek için iyi bir yalıtım yapılması kesin çözüm olacaktır, bu gibi yöntemler geçici çözümlerdir.

Düzenli olarak ortamın havalandırılması, nemsiz ve temiz tutulması küf oluşumunu engellemek için yapılan önemli işlemlerdir. Su tesisatının olduğu banyo, mutfak gibi nemin fazla bulunduğu yerler aspiratör, klima gibi cihazlarla havalandırılmalıdır.

Bitkiler nem oluşturduğundan dolayı cam kenarlarına yakın yerlerde bulundurulmalı, penceresi olmayan alanlara ise hava geçişi sağlayabilecek montaj sistemleri yapılmalıdır. Odalar arasındaki sıcaklık farkını ve nemlilik oranını minimuma düşürmek için nem alıcı cihazlar konulabilir. Bu sayede yaşanılan yerlere küf oluşumunu engelleyen boyalarla boyatılmalıdır.


Ankara Temizlik: Evde Oluşan Küf Nasıl Yok Edilir?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği