ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Elde Bulaşık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Nokta

Elde Bulaşık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Nokta

Günümüzde neredeyse her evde bulaşık makinesi kullanımı yaygın bir hale gelmiş olsa dahi bazı evlerde ya bulaşık makinesi yer almıyor ya da el ile bulaşık yıkama tercih ediliyor. Özellikle boyut nedeniyle bulaşık makinesi içerisine sığmayacak veya çok yoğun kirli bulaşıklarda elde yıkama işlemi daha avantajlı görülüyor. Ancak bulaşıkları elde yıkamak çoğu zaman basit görünse dahi bazı hijyen koşullarını yerine getirmek mutlaka önem gösteriyor.

İlk aşamada bulaşık yıkama işlemi için belirli bölümler sağlayın. İhtiyacınız olan eldiven, fırça, sünger, sıcak su, leğen ve deterjan gibi ürünleri hazırladıktan sonra fırçalama, süngerleme, yıkama ve durulama aşamalarını teker teker gerçekleştirin. Çok sayıda bulaşık yer alıyorsa, bulaşıkları türüne göre birbirinden ayırın. Her aşamayı sırasıyla yaparak, daha hızlı ve geçerli bir bulaşık yıkama sonucu elde edin.

Gıda Artıkları Ve Yağ Temizleme

Bulaşıklarda el ile yıkama gerçekleştirilirken, en zor baş edilen lekeler gıda artıkları ve yağ lekeleridir. Aslında birçok kişi tarafından bilinenin aksine sadece sıcak su kullanmak bu lekeleri yok etmekte tamamen etkili olmuyor. Sıcak su fayda sağlasa dahi sıcak su altında fırçalama ve deterjanlama yaptığınızda ve bir süre bekletme işlemi gerçekleştirdiğinizde, lekeler ovma yapmadan çok daha kısa sürede temizlenebilir.

Önce Az Kirli Bulaşıkları Yıkayın

Bir leğen içerisinde biriktirdiğiniz bulaşıkları yıkamaya başlamadan önce az kirli ve çok kirli olan bulaşıkları birbirinden ayırın. Sonrasında ise daha az kirli olan bulaşıkları önce yıkayıp, en son aşamada çok kirli olan bulaşıkları ve yağlı bulaşıkları yıkama işlemine başlayın. Bu sayede daha az deterjan kullanabilir ve daha az su ile yıkama sağlayabilirsiniz. Özellikle deterjan kullanımında doğru seçim gerçekleştirmek, daha etkili bir hijyen sağlayacak olduğundan önemlidir. Ayrıca çok kirli bulaşıkları kaynar sıcaklıktaki su içerisinde bir süre bekletebilirsiniz.

Son aşamada da bulaşıkları düzenli bir şekilde dizdikten sonra doğal havayla kurutulmasını sağlayabilir ve bu sayede tam hijyen elde edebilirsiniz. Kurulama bezleri, mikroorganizma barındırabilecek için riskli olduklarından, kağıt havlu kullanmak daha sağlıklı olabilir. Tüm yıkama işlemleri sonlandırıldığında, kullandığınız sünger, leğen ve fırça gibi tüm malzemeleri de karbonatlı su ile temizleyebilir veya kaynar suda bekletebilirsiniz.


Ankara Temizlik: Elde Bulaşık Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 5 Nokta


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği