ankara-temizlik-sirketleri-telefon-numaraları
Ankara’nın en çok tercih edilen temizlik şirketi!

Doğru Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğru Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

365 gün evlerde kullanılan koltuklar mevsim dönümlerinde ve bayram temizliği gibi noktalarda mutlaka elden geçirilmelidir. Bu temizlik işlemleri sırasında koltuk temizliği için farklı malzemeler ile farklı yöntemler kullanılabilir. Koltukları temizleyebilmek için birçok farklı yöntem, doğal malzemeler ve uygun fiyatlı ürünler ile uygulanabilir.

Koltuk temizleme işlemleri için öncelikle koltuğun hangi kumaş ile kaplanmış olduğuna ve üretim yapısına önem vermelidir. Çünkü yanlış malzeme ve yanlış yöntem kullanılması, koltuğun kumaşına ve yapısına zarar verebilir.

Doğal temizleyiciler kullanmak her zaman koltuk temizliğinde en doğru tercihlerden birisidir. Koltuk temizliğinde doğal deterjan kullanımı için bir miktar su içinde beyaz sabun, karbonat, sirke veya Arap sabunu eritilebilir. Sonrasında yumuşak bir bez veya mikro fiber bez ile bu deterjan koltuk üzerinde uygulanabilir. Ancak bu deterjan zorlu lekelerde etkili olmadığında, özel hazırlanmış bitkisel ve kimyasal içerikli deterjanlar tercih edilebilir.

Koltuk Temizliği İçin En Önemli Noktalar

Deri ya da kumaş malzeme ile kaplanmış koltuklarda temizlik için farklı malzemeler kullanmak gerekebilir. Örneğin, deri kaplı koltuklarda Arap sabunu ve su birleşimi veya özel bitkisel deterjanlar tercih edilebilir. Sonrasında temizlik yapılan koltukta kurulama işlemi için badem yağı ve vazelin ile son nokta uygulanabilir.

Kumaş kaplı koltuklarda ise belirtilen yöntemler tercih edilerek, doğal malzemeler kullanılmalıdır. Bu sayede renk solması gibi sıkıntılar yaşanmadan koltuk doğru şekilde temizlenebilir. Ayrıca koltuğun metal veya ahşap iskeletinde de uygun malzeme kullanarak yıpranma ve paslanma önlenebilir.

En Pratik Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?

Tamamen pratik ve hızlı bir koltuk temizle işlemi gerçekleştirmek için öncelikle temizlik malzemesi hazırlanır. Bir kap içerisinde sıcak su ve deterjan birleştirdikten sonra beyaz ve pamuklu bir bez ıslatıldıktan sonra yüzey silme işlemi sağlanır. Silme işleminde çok fazla ovma yapılmayacak temizlik gerçekleştirilir.

Deterjan 5-10 dakika beklediğinde, koltuğun içine kadar işler ve halen bulunan lekeler konusunda leke çıkarıcı malzemeler kullanılabilir. Sonrasında deterjanı yüzeyden uzaklaştırmak için ıslak bir bezle durulama yapılabilir. Koltukta özel yapılı ve hassas bir kumaş bulduğunda ise bu noktalarda son aşamada işlem yapılarak, koltuk bir süre kullanılmadan kurumaya bırakılmalıdır.


Ankara Temizlik: Doğru Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır?


Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Evin Daha Az Tozlanması İçin Neler Yapılmalı?

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Parke Temizliğini Çay ile Yapın

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği

Paslanmış Duş Başlığı Temizliği